logo
Dominikánsky knižný inštitút
bannermaria

Vyhľadávanie v zozname kňazov



Jursa, Ján

Iné mená:

Jursza Joannes, Nep.

Životopisné dáta:

* 19. mája 1803, Skalica – † 30. mája 1880, Trnava

Životopis:

Filozofiu absolvoval v Trnave, teológiu vo Viedni. 21. decembra 1827 bol vysvätený za kňaza. Ako kaplán pôsobil v Dolnej Krupej, po roku v Šoporni. Tam bol dva a pol roka duchovným administrátorom. 23. augusta 1833 sa stal farárom v Jatove. Odtiaľ prešiel 22. novembra 1839 do Beše. V apríli 1861 sa vymenil s Jánom Dónayom, správcom kostola paulínov v Trnave. 1. mája 1878 vstúpil do ústavu sv. Vojtecha. Bol tiež vicerektorom ústavu pre emeritných farárov a kňazov dôchodcov.

Pramene:

Némethy, Ľ., Series parochiarum et parochorum archidioecesis Strigoniensis usque annum 1894. jussu et sumtu piae memoriae emin. ac rev. d. Joannis quondam cardinalis Simor… ex authenticis fontibus collegit et notis illustravit. Ostrihom 1894

Zobrazenie citátov ku kňazovi

Schematické zobrazenie pôsobenia kňaza:

Farnosť:Od:Do:MenoFunkciaPoznámka
Jatov 1833 aug. 23. 1839 nov. - Jursa, Ján farár
Beša 1839 nov. 22. 1861 apr. - Jursa, Ján farár