logo
Dominikánsky knižný inštitút
bannermaria

Vyhľadávanie v zozname kňazov



Kürtösy, Andrej

Iné mená:

Kürtösy, vel Kürthy Andreas.

Tituly:

svätiaci biskup, opát, prepošt

Životopisné dáta:

* Trnava – † 25. júla 1732, Osdtrihom

Životopis:

V uhorskom generálnom seminári v Trnave bol v r. 1671 kreovaný na bakalára teológie. 13. mája 1675 bol ustanovený za farára v Dunajskej Strede, nato 8. septembra 1678 v Zlatých Moravciach. Od 17. apríla 1679 bol v Zemnom, 18. novembra toho istého roka prešiel do Galanty. Z tohto benefícia bol 4. decembra 1691 povýšený do štalumu ostrihomskej metropolitnej kapituly. 18. novembra 1700 sa stal turnianskym archidiakonom, 24. júla 1710 svätojurským prepoštom, 18. júna 1712 šaštínskym archidiakonom. V r. 1715 kol inštalovaný na kanonika kantora. Bol svätiacim biskupom tragurským, opátom Opátstva Prebl. Panny Márie de Bizere, členom konzília. Je pochovaný pod oltárom sv. Kríža, ktorého bol altaristom.

Pramene:

Némethy, Ľ., Series parochiarum et parochorum archidioecesis Strigoniensis usque annum 1894. jussu et sumtu piae memoriae emin. ac rev. d. Joannis quondam cardinalis Simor… ex authenticis fontibus collegit et notis illustravit. Ostrihom 1894

Zobrazenie citátov ku kňazovi

Schematické zobrazenie pôsobenia kňaza:

Farnosť:Od:Do:MenoFunkciaPoznámka
Dunajská Streda 1675 máj 13. 1678 - - Kürtösy, Andrej farár
Zlaté Moravce 1678 sept. 8. 1679 apr. 17. Kürtösy, Andrej farár
Zemné 1679 apr. 17. 1679 - - Kürtösy, Andrej farár
Galanta 1679 nov. 18. 1691 - - Kürtösy, Andrej farár