logo
bannermaria

Historický schematizmus slov. farností


Citáty ku kňazovi:
Číslo záznamu : 44110
Meno kňaza : Nemčák, Ján Nepomuk
Pcmeno kňaza : nemcakjannepomuk
Číslo knihy : 1019597
Názov knihy : Prikryl, Ľubomír Viliam: Lexikón katolíckych duchovných Žiliny. Žilina 2014 (el. text)
Skratka knihy : plv1
Poradie : 6860
Citát : Nemčák, Ján Nepomuk (* 5. decembra 1802 Horelica, dnes súčasť Čadce – + 14. januára 1885 Trenčianske Teplice, okres Trenčín) — kňaz Nitrianskej diecézy, národný, osvetový a kultúrny pracovník mecén.

Do svojich šestnástich rokov bol negramotný. Potom navštevoval gymnázium v Žiline, Tešíne, Kremnici a maturoval v Žiline. Po štúdiách teológie v Nitre a v Trnave ho v roku 1831 vysvätili za kňaza. Vtedy zúrila cholerová nákaza, preto nemohol mať primície doma, ale v Žiline pred sirotárskym kostolom. Ako kaplán pôsobil v Terchovej, Starej Bystrici, Žiline (1837-1839), Púchove a v Trenčianskej Teplej. Napokon v roku 1842 sa stal farárom v Dolnej Súči, v roku 1865 v Trenčianskej Teplej a v roku 1877 v Malej Hradnej. V roku 1877 ho však aj penzionovali.

Ako zapálený osvetový pracovník sa zúčastnil zakladaní Matice slovenskej i Národného domu v Turčianskom Svätom Martine a slovenských gymnázií v Kláštore pod Znievom a v Revúcej. Prispel na postavenie murovanej školy v rodnej Horelici, pre žiakov zakúpil slovenské šlabikáre a postaral sa aby v tejto obci zriadili knižnicu so slovenskými časopismi.
Zakladal spolky miernosti.
Finančne podporoval národné dianie na Slovensku a školy. Pre kysuckých študentov založil základinu, aby mohli študovať na gymnáziách v Kláštore pod Znievom a v Trenčíne.

Bol členom výboru Spolku svätého Vojtecha v Trnave i Kníhtlačiarskeho účastinárskeho spolku v Turčianskom Svätom Martine.
Napísal dejiny Dolnosúčanskej farnosti – „Copia historiae parochialis domus Alsó Szucsensisi“ (Odpis dejín dolnosúčanského farského domu).
Bol aj veľmi dobrým kazateľom.

Číslo záznamu : 44734
Meno kňaza : Nemčák, Ján Nepomuk
Pcmeno kňaza : nemcakjannepomuk
Číslo knihy : 1063630
Názov knihy : Schematismus cleri dioecesis Nitriensis pro anno a Christo nato 1869
Skratka knihy : NS1869
Strany : 69-75
Poradie : 1350
Citát : Meno, Rok nar., Ord, Str.
Nemcsák Joannes | 1802 | 1831 |23

Číslo záznamu : 44928
Meno kňaza : Nemčák, Ján Nepomuk
Pcmeno kňaza : nemcakjannepomuk
Www stránka : http://www.cadca.fara.sk/index.php/kostol/dejiny-farnosti.html [8.11.2019]
Skratka knihy : www
Poradie : 750
Citát : 4. 5. decembra 1802 sa narodil na Horelici chlapec, ktorý sa stal chýrnym človekom. Volal sa Ján Nemčák. Teologické štúdiá vykonal v Trnave. Na kňaza bol vysvätený 7. augusta 1831. Vtedy zúrila cholerová nákaza, preto nemohol mať primície doma, ale v Žiline pred sirotárskym kostolom. Kaplánom bol v Terchovej a v Púchove. 1842 sa stal farárom v Dolnej Súči, kde podporoval už vtedy známu súčanskú dychovku. 1866 sa stal farárom v Trenč. Teplej, 1877 v Malej Hradnej, ale hneď penzionovaný. Býval u bývalého kaplána Juraja Stískalu. Zomrel v Trenč. Teplej 14. 1. 1885. Okrem zásluh v duchovnej správe si získal mnohé zásluhy na poli národnom. Podporoval Maticu Slovenskú, Spolok sv. Vojtecha, gymnázium v Kláštore pod Znievom. Jeho veľkým činom bolo založenie školy na Horelici a Kyčere, ktoré zásoboval slovenskými knihami a pomôckami. Horelická škola sa udržala ako rímskokatolícka do posledných čias. Bol činný aj literárne, po slovensky. Jednu báseň s dvomi spolužiakmi 1827 zložil po latinsky. Putoval na cyrilometodský Velehrad.

Číslo záznamu : 61125
Meno kňaza : Nemčák, Ján Nepomuk
Pcmeno kňaza : nemcakjannepomuk
Číslo knihy : 4661
Názov knihy : Július Pašteka a kol.:Lexikón katolíckych kňazských osobností Slovenska. Bratislava: LÚČ, 2000.
Skratka knihy : lexikon
Strany : 986-987
Poradie : 15760
Citát : NEMČÁK (Nemcsák), Ján Nepomuk (* 5.12.1802 Horelica, dnes súčasť Čadce - + 14.1.1885 Trenčianske Teplice, okr. Trenčín) - národný a kultúrny pracovník, mecén.
Bol synom richtára. Až keď mal šestnásť rokov, začal chodiť do základnej školy. Dovtedy bol negramotný. Postupne navštevoval gymnázium v Žiline, Tešíne a Kremnici. R.1825 zmaturoval v Žiline, potom študoval teológiu v Nitre a Trnave. Za kňaza ho vysvätili r.183J. Ako kaplán pôsobil v Terchovej, Starej Bystrici, Žiline, Púchove a Trenčianskej Teplej. Stal sa farárom v Dolnej Súči (1842), kde súčasne pôsobil ako prísediaci Trenčianskej a Oravskej stolice, potom farár v Trenčianskej Teplej (1865). Ako zapálený národný osvetový pracovník sa zúčastnil na zakladaní Matice slovenskej a Národného domu v Turčianskom Svätom Martine i slovenských gymnázií v Kláštore pod Znievom a Revúcej. Prispel aj na postavenie murovanej školy v Horelici, pre žiakov zakúpil slovenské šlabikáre, postaral sa, aby v jeho rodisku zriadili knižnicu so slovenskými časopismi. Národné dianie na Slovensku napomáhal aj hmotne. Podporoval školy, ustanovizne, spolky miernosti. Pre kysuckých študentov na gymnáziách v Kláštore pod Znievom a Trenčíne ustanovil základinu na ich štúdium. Bol členom výboru Spolku sv. Vojtecha i účastinárom Kníhtlačiarskeho účastinárskeho spolku v Turčianskom Svätom Martine a slovenskej tlačiarne Minerva v Pešti. Napísal dejiny dolnosúčanskej farnosti - Copia Historiae parochialis domus Alsó Szucsensis (Odpis dejín dolnosúčanského farského domu). Rukopis sa nachádza vo farskom archíve v Čadci. V tomto spise je i jeho autobiografia. Prejavil sa aj ako dobrý kazateľ.
Lit.: Brezány, S. A.: Dejatelia Kysúc v kultúre, umenia vede. Mar-tin - Č a d c a 1971, s.152-153.
ĽUBOMÍR V. PRIKRYL