logo
bannermaria

Bibliografia niektorých kňazov


Výpis článku


Názov časopisu : KráĽovná mája
Autor : Š- Baláž
Rok : 1941
Číslo : 2
Názov článku : Fašiangy.
Text článku : Fašiangy.
Po Vianociach, sviatkoch znovuprežívania tajomstva zrodenia Krista Pána, nastáva tzv. fašiangová doba. Fašiangy trvajú od sviatku sv. Troch kráľov do Popolečnej stredy. Do tej doby spadá skrytý život Pána Ježiša v Nazarete, v kruhu sv. Rodiny (nedeľa v oktáve Zjavenia) a začiatok jeho verejného účinkovania (druhá nedeľa po Zjavení — svadba v Káne Galilejskej).
Teda prvá čiastka tohoto obdobia cirkevného roku po Zjavení Pána je zasvätená sv. Rodine. Sv. Cirkev predstavuje pravý rodinný život a ako príklad uvádza sv. Rodinu, kde vládne vzájomná láska jednotlivých členov rodiny, láska k Bohu. Práca s modlitbou je nerozlučne spojená, lebo sv. Jozef a P. Mária pracujú, Ježiško im pomáha, pritom však všetku svoju prácu obetujú Bohu a voľné chvíle prežívajú v modlitbe a rozjímaní. Je to krásny príklad rodinného života. Rodiny, ktoré nasledujú v živote sv. Rodinu, sú rodinami zdravými, plnými božieho požehnania. Tam sa darí práca, lebo deti počúvajú rodičov, prijímajú ich rady a plnia svoje povinnosti pri práci.
Avšak sv. Cirkev dovolí svojim údom veseliť sa a nájsť po ťažkej práci v zábave rozptýlenie a načerpanie nových síl. Veď aj Pán Ježiš bol na svadbe v Káne Galilejskej (druhé obdobie). Zabávať sa však treba tak, aby sa duch osviežil a neutrpel pri tom mravnú škodu, ako sa to bohužiaľ stáva v dnešných časoch. Pozrime sa len na našu mládež v dedinách, v mestách najmä v posledné fašiangové dni. Čo uvidíme? — Naši mládenci a naše dievčatá bez prestávky zabávajú sa a tancujú od poslednej fašiangovej nedele až do Popolečnej stredy. Hoci táto doba podľa zásad Cirkvi je už prípravou k veľkému pôstu. Koľko pri tých bezuzdných zábavách utrpí ich telo a predovšetkým duša? Pri podobných zábavách na prvom mieste sú liehové nápoje v hojnej miere, ktoré škodia mladému vyvíjajúcemu sa organizmu. Pri tanci sa spotia a keď sa vyjdú ochladiť von, prechaldnú. Koľko mladých ľudí zaplatilo fašiangové hýrenie životom! Ešte väčšie a horšie následky majú fašiangové zábavy, plné bezuzdnosti, na mravnosť a čistotu mládeže. Omámení alkoholom koľko hriechov sa dopustia proti sv. čistote? Mnohí idú priam zo zábavnej miestnosti do kostola na Popolečnú stredu. Aké to zneuctenie chrámu božieho!
Je možné sa cez fašiangy zabávať, ale nie tak, aby našej mládeži tieto zábavy škodu prinášaly, či už na tele alebo na duši. Zábava je pre mládež potrebná, ale ma byť slušná. —-Mládež má sa rozveseliť, má to však byť uprininá a nevinná radosť, ktorá je možná len pri čistom svedomí. Opravdivé sa radovať a veseliť sa po ťažkom hriechu nedovolí nám naše svedomie, ktoré kontroluje naše skutky. Od rodičov závisí, ako sa mládež bude zabávať. Výchova v katolíckych rodinách má byť podľa vzoru sv. Rodiny. Treba pestovať ctnosti: vzájomnú lásku, lásku k Bohu, poslušnosť, čistotu a pracovitosť. Keď rodičia budú dbať na výchovu svojich deti a keď im zakážu ísť na neslušné zábavy — potom také zábavy aj
celkom prestanú. Najhorší zlozvyk na našich dedinách je usporiadať rozpustilé fašiangové zábavy tesne pred veľkým pôstom. Vtedy je už čas pripravovať sa v kajúcnom duchu na pôst, pre zábavy je času aj na začiatku, alebo uprostred fašiangov. V najnovšej dobe na mnohých miestach ujíma sa pekný zvyk — pobožnosti a odprosovania P. Ježiša za urážky spáchané v tieto dni — spojené s poklonou Najsv. Sv. Oltárnej. Aký pekný a bohumilý zvyk. V tieto dni sa popácha najviac hriechov na celom svete. Preto práve naša mládež sdružená v katolíckych spolkoch pod vedením svojich duchovných má rozširovať túto myšlienku — odprosovať Boha a usmieriť Ho modlitbami.
Š- Baláž.