logo
bannermaria

Bibliografia niektorých kňazov


Výpis článku


Názov časopisu : Hlasy z domova a z misií
Autor : Štefan Lapšanský, S.V.D.
Rok : 1943
Číslo : 7
Názov článku : Z misií
Text článku : Z misií

Misijný úmysel na júl
Aby v misijných zemiach najvhodnejší medzi katolíckymi mladíkmi pripravovali sa na povolania k osohu cirkvi a štátu.
Misionár istej černošskej stanice bol na obchôdzke; jeho druh bol ťažko nemocný. V kláštornej kaplnke, vzdialenej osem hodín cesty, slávil sa práve veľký cirkevný sviatok. Kostolíček bol zaplnený do posledného miesta a černosi boli veľmi zbožní.
Po svätej, omši odišiel misionár rýchle do inej osady, vzdialenej asi dve hodiny cesty, aby i tam odslúžil svätú omšu.
Náhle niekto zazvonil u kláštornej brány. Sestra vrátna otvorila. Celý zástup černochov stál tu a žiadal, aby predsa prišla niektorá sestrička o odslúžila v ich dedine svätú omšu. Vraj vedeli, že tam už niet kňaza, ale to vraj nič nerobí. Pre nemocných vari stačí i jedna sestrička, druhá nech len príde k nim.
Dostali poučenie, ale naši ináč bystrí černosi chápali to len pomaly, ako stoja veci, ale i tak stáli predsa na svojom, aby niektorá misionárka prišla do ich osady. Stalo sa ochotne podlá ich priania.
Pohanský náčelník vyšiel sestričkám v ústrety:
„Pokrstite ma, aby ma moji ľudia poslúchali!“
„Len preto ťa máme pokrstiť?“
„Nie, pretože chcem byť dieťaťom božím. Podívaj sa“ — dodal k tomu na vysvetlenie, — „ani dobrí duchovia nechcú mať nič so zlými a dozaista ani váš Boh nechce mať so mnou nič, pretože nie som čistý!“
Koľko hlbokého poznania je v týchto slovách pohanského náčelníka! — Stal sa z neho neskoršie vzorný katolík.
Kresťan-katolík vladárom v misijnom území! To znamená veľkú pomoc a úľavu pre ťažkú prácu misionárovu. V mesiaci júli práve odporúča nám svätý Otec v misijnom úmysle modliť sa, aby i na iné zodpovedné miesta a úrady pripravovali sa v misiách najlepší a najvhodnejší mladíci. Medzi onými mladíkmi sú totiž mnohí, ktorí svojím nadaním a vlohami vzbudzujú nádej, že po skončení svojich štúdií v rozličných svetských povolaniach a tiež v štátnych úradoch budú môcť byť Cirkvi a vlasti na veľký osoh. Preto k takým úradom nech sa vyvolia a pripravujú len tí, ktorí budú podporovať a rozširovať spoločenský sociálny život podľa zásad kresťansko-katolíckych.
Aké cenné služby pre prehĺbenie katolíckeho, náboženského života v misiách môžu vykonať napr. maliari! Na katolíckej univerzite v Pekingu, v Číne, bola od 19. do 20. októbra 1940 výstava čínsko-kresťaského umenia. Vystavované boly mal ôsmich vynikajúcich umelcov, medzi nimi prirodzene i už známeho maliara Lukáš Chen, Lu Hung-nien a Georga Wang-Su-ta. Ich diela v reprodukciách rozšírily sa medzi katolíckym ľuďom a v katechetickom vyučovaní.
Obzvláštnu pozornosť vzbudilo 14 zastavení krížovej cesty od Lukáša-Chen. Hlboký výraz spája sa tu s dokonalou zbožnosťou, predovšetkým vo vyobrazení trpiaceho Spasiteľa.
V tohoročných misijných úmysloch ide nám o katolícku mládež v misiách. Podľa
vôle a priania svätého Otca modlíme sa a vyprosujeme jej milosti i sily, aby zostala pevná, neochvejná vo viere a rástla a učinkovala v prospech Cirkvi a na osoh štátu. Nech prevzácna, svätá krv Ježiša zvlaží a zúrodní všetky úseky katolíckych misií!
Štefan Lapšanský, S.V.D.