logo
bannermaria

Bibliografia niektorých kňazov


Výpis článku


Názov časopisu : Kráľovná svätého ruženca
Autor : J. B.
Rok : 1932
Číslo : 2
Názov článku : Na veľký pôst.
Text článku : Na veľký pôst.
O modlitbe. V pôstnom čase máme si trochu rozmnožiť modlitby. Ako? Nasledovne: Koľko razy myslíš — drahý bratú, milá sestro — na utrpenia a muky Ježišove, na Jeho prehorkú smrť, na bolesti Jeho drahej Matky: toľko razy sa modlíš. Koľko razy precítene zaspievaš pôstnu pieseň, toľko razy modlíš sa dvojité, lebo: kto pobožné sa modlí, ten sa raz modlí; kto pobožné spieva, ten sa modlí dva razy. — No a o drahých; ranách Kristových rozjímať môžeš aj päťdesiat razy dénne.
Nauč sa nazpamäť vzdychy: „Klaniame sa Tebe, ó, Pane Ježišu Kriste, a dobrorečíme Tebe, lebo si nás svojim sv. krížom vykúpiť ráčil! Smiluj sa nad nami!" — „Ukrižovaný Ježišu, smiluj sa nad nami, aj nad dušami v očistci!" — Pre Tvoje sv. drahé rany, Ježišu Kriste, smiiluj sa nad namiiľ' — „O večný Otče, obetujem Ti rany nášho Pána Ježiša Krista, aby boly rany duše mojej zahojené!" — Takto vzdychať môžeš tiež i pri práci.
Ešte väčších zásluh dosiahneš, keď pomodlíš sa kľačiac na poctu Kristových piatich rán päť razy Otče náš, Zdravas, Sláva, a pripojíš ku každému horejšie vzdychy. — Veľmi spasiteľné je denne pomodliť sa krížovú cestu, za ktorú dostaneme plnomocné odpustky.
Najvyššie zásluhy si získaš, keď denne zúčastníš sa nábožne svätej Omše. Ale pobožným denným sv. prijímaním získaš si korunu všetkých, zásluh.
O pôste. Sv. Cirkev predpisuje nasledujúci pôst: Na raňajky polovicu z toho, čo jedávame obyčajne, do obeda nič; na obed do sýtosti, do večera nič; na večeru polovicu z toho, čo obyčajne. Potom mäso zakazuje jesť v každý piatok, v popolnú stredu a v ostatné dva dni Veľkého týždňa, no vo Veľkú sobotu popoludní slobodno už mäso požívať, ani pôstu niet. Vo viacej! pádoch sú aj dišpenzácie. Nedeľa a sviatky nemajú pôstu.
Pri zachovaní cirkevného pôstu môžeš postiť ešte aj inakšie. Keď vďačne zješ jedlo, ktoré neľúbiš; keď odtiahneš si trochu z toho, čo máš rád; keď strániš sa cez pôst svetských piesní a nápevov; keď vstaneš trochu skorej, ako musíš; keď rý-chlle a ochotne vykonáš naloženú prácu; keď pokojne pretrpíš krivdu a obetuješ ju Bohu povzdychom: „Pre Teba, drahý Ježišu!" — keď budeš povoľný blížnymi, najmä rodine, vo veciach dovolených; keď sa zdržíš všetečného pohľadu, daromných rečí, zvlášte v kostole. Ale zvlášte ohovarčivej reči aj mimo kostola. Čím viac učiníš takýchto dobrých skutkov, sebazaprení, tým väčšiu radosť pocítiš,v srdci.
0 almužnej. Čo pôstom zgazdujeme, to máme dať chudobnými. Čo dáš, daj vďačne, lebo láskavé a prajné udelený päť-haliernik milší je Bohu, ako ošomraná koruna. — Potom, na Veľký piatok, iď ku Božiemu hrobu, kľakni si a modlil sa: „Obe-
tujem Ti, nebeský Otče, všetky almužnie, modlitby, vzdychy, sebazaprenia, skutky kajúcnosti a iné dobré skutky, ktoré som vykonal(a) a odbavil(a) v tomto pôstnom čase, za Sv. Otca pápeža, za ochranu, povýšenie a rozšírenie sv. Cirkvi, za umierajúcich, za ochranu chudobných vdôv a sirôt, za duše v očistci, za Božiu ochranu, výživu, odpustenie hriechov a pokút, a za vytrvanlivosť vo viere svojich príbuzných atď. — (Ach, drahá dušo, rozpomnii sa tam aj na tohoto nehodného tvojho brata, čo ti píše tieto riadky!) Keď to tak všetko verne prevedieš, Boh
uiujne oumeni tvoju horlivosť svojou milosťou, dá ti mimoriadne blaženú Veľkú noc a požehná ti všetky podujatia. Ale — čo je najcennejšie — zaistíš si tak aj večnú blaženosť!