logo
bannermaria

Bibliografia niektorých kňazov


Výpis článku


Názov časopisu : Hlasy z Ríma
Autor : J. Vavrovič.
Rok : 1978
Číslo : 6
Názov článku : MEMORANDUM.
Text článku : Generálnych predstavených mužských a ženských rehoľných spoločností, ktoré majú členov v Československej republike.
Pánu Gustávovi Husákovi,
Prezidentovi Československej socialistickej republiky.
S veľkou pozornosťou sledujeme práce Belehradského zhromaždenia z roku 1977, na ktorom sú zastúpené štáty, čo sa zúčastnili na Konferencii o európskej bezpečnosti a spolupráci. Na belehradskom zhromaždení, zvolanom na základe ustanovení záverečného aktu (Helsinskej) konferencie o jej pokračovaní, sa energicky upozorňuje na skutočnosť, že v rozličných krajinách sa poružujú základné ľudské práva, a tak sa ohrozuje bezpečnosť a spolupráca v Európe.
V tejto apelácii sa my, ako generálni predstavení a predstavené rehoľných spoločností, ktoré majú členov v Československej republike, cítime vo svedomí zaviazaní upozorniť na ťažkú nespravodlivosť, ktorú musia znášať členovia našich rehoľných spoločností vo Vašej krajine.
— Zabraňuje sa im žiť rehoľné povolanie podľa stanov svojich spoločností.
— Zakazuje sa im slobodne vykonávať apoštolskú činnosť v službe Cirkvi.
— Zamedzuje sa im prijímať do svojich spoločenstiev a vychovávať mladých, ktorí cítia povolanie k rehoľnému životu.
— Rehoľníci a rehoľné sestry sú často podrobovaní šikanovaniu a špeciálnym kontrolám, a zachádza sa s nimi ako s občanmi druhej triedy.
Keďže máme o všetkých týchto bodoch overené informácie, chceme vyjadriť svoj protest proti tejto nespravodlivosti.
Toto porušovanie najzákladnejších ľudských práv sa nás citeľne a hlboko dotýka, lebo vieme ako vynikajúco prispeli rehoľné spoločnosti k sociálnemu, duchovnému a kultúrnemu životu národov Vašej krajiny. S hlbokým obdivom konštatujeme, že si naši spolubratia a naše sestry uchovávajú živú vernosť a lásku voči svojej vlasti a voči svojmu ľudu napriek všetkej nespravodlivosti, s akou sa s nimi zachádza.
Preto máme pevnú dôveru, že Vy ako zodpovedná hlava štátu sa budete usilovať robiť všetko možné, aby súčasná situácia prestala a aby sa podľa ducha a podľa slov záverečného aktu Helsinskej konferencie priznali ľudské práva rehoľníkom a rehoľným sestrám.
Ako generálni predstavení a generálne predstavené máme na základe našej zodpovednosti povinnosť predložiť nasledovné požiadavky:
— Aby všetci rehoľníci a rehoľníčky mohli žiť spoločným životom podľa povahy svojho povolania.
— Aby všetci rehoľníci a rehoľné sestry mohli slobodne vykonávať pastoračnú činnosť v službe Cirkvi.
— Aby všetci rehoľníci a rehoľníčky mohli prijímať a vychovávať nových členov.
— Aby všetci rehoľníci a rehoľníčky mohli mať vlastný, slobodne zvolený dom, tak ako ostatní občania štátu.
— Aby v súhlase s požiadavkami občianskej slobody a dôstojnosti boli odvolaní štátni funkcionári z domov « Charity », v ktorých žijú rehoľné sestry.
Sme presvedčení, že týmito požiadavkami nevyžadujeme nijaké výnimočné postavenie ani nijaké privilégium. Ide iba o uplatnenie deklarácie o ľudských právach, schválenej Spojenými národmi a helsinskou záverečnou rezolúciou. Práva, obsiahnuté v našich požiadavkách, sa uskutočňujú v súčasnom svete aj v socialistických krajinách ako je Poľsko, Nemecká demokratická republika a Juhoslávia. Nechceme sa vzdať nádeje, že toto je možné aj v Československej socialistickej republike.
Podpísaní:
Za Úniu generálnych predstavených ženských reholí: Sr. Regina Casey, M.S.C., podpredsedkyňa Únie. Sr. Caterina Porro, R.N., radkyňa Únie. Sr. Francis Joseph, R.A., generálna tajomníčka Únie. Za Úniu generálnych predstavených mužských reholí:
P. Pedro Arrupe, S.J., predseda Únie. P. Lucio Migliaccio, O.M.D., radca Únie. P. Henri Systermans, SS.CC., generálny tajomník Únie.
MALÝ TEOLOGICKÝ LEXIKÓN. S kolektívom profesorov a docentov CM bohosloveckej fakulty v Bratislave zostavil ThDr. Mikuláš Višňovský a zredigoval ThDr. Silvester Šoka. Vydal Spolok sv. Vojtecha Trnava 1977. Strán 512.
Dvanásti predstavitelia slovenskej teologickej vedy nám pripravili milé prekvapenie, keď sa postarali o zostavenie prvého diela tohto druhu v slovenskej reči. Kniha má rozmery breviára a každé heslo slovníka nesie meno svojho autora. Rozsah hesiel je, pochopiteľne, veľmi rozmanitý; popri jednoduchých vysvetleniach pojmov, kde to celkom stačí, nájdu sa kapitoly obsažnejšie, ba čitateľ sa poteší, keď sa stretne s heslami, ktoré mu dajú systematický pohľad na patričný problém (heslo Cirkev, Ježiš Kristus a iné).
V úvode kanonik Navrátil naznačuje cieľ publikácie: « Chceme, aby Malý teologický lexikon poslúžil rýchlej a správnej orientácii Božieho ľudu v pokoncilovom období, ktoré sa nesie v znamení obrody a obnovy a uvádza do vedomia aj terminológiu II. vatikánskeho koncilu. » Heslá slovníka skutočne podávajú a vysvetľujú základné pojmy všetkých teologických disciplín, počínajúc Svätým písmom, cez dogmatiku, morálku, liturgiku, históriu až po cirkevné právo. Nezabudlo sa ani na filozofiu. Pozorné čítanie dáva možnosť oboznámiť sa s Kristovou Cirkvou: zamyslieť sa nad jej začiatkami, nad tajomstvom jej vnútorného života, nad jej vonkajšou štruktúrou a predovšetkým objaviť v nej Matku a Učiteľku, základnú sviatosť — prozreteľnostný nástroj v službe spásy ľudstva.
Vzhľadom na skutočnosť, že znalosti cudzích rečí medzi kandidátmi na kňažstvo sú dnes doma slabšie, lexikon bude cennou pomôckou aj pre mladší klérus.
Nesporná aktualita tohto lexikónu, o ktorý bude istotne živý záujem aj v širších kruhoch slovenskej čitateľskej obce, by vyžadovala, aby náklad knihy bol čo najväčší. Na veľké prekvapenie medzi technickými údajmi sa nespomína, v koľkých exemplároch bola kniha vytlačená.
Pre nás v cudzine Malý teologický lexikon je dôležitý aj z toho dôvodu, že nás informuje, ako sa postupne tvorí slovenská teologická terminológia.
Dal by Boh, aby ďalšie diela tohto druhu nedali na seba dlho čakať.