logo
Dominikánsky knižný inštitút
bannermaria

Vyhľadávanie v zozname kňazov



Sentiváni, Andrej

Iné mená:

Szentiványi

Životopisné dáta:

* 4. apríla 1801, Lipany, okr. Sabinov – † 3. marca 1845, Košice - Poľov, okr. Košice-okolie

Životopis:

Po štúdiá teológie v Košiciach pôsobil od 8. decembra 1823 ako diakon v Kecerovciach, 9. apríla 1824 vysvätil košický biskup Š. Čech za kňaza v biskupskej kaplnke. Bol kaplánom v Sabinove, od 9. septembra 1825 v Bardejove. Od 18. mája 1826 bol biskupským aktuárom, v rokoch 1828 - 1831 farárom v Raslaviciach v bardejovskom okrese. Od 26. augusta 1831 bol farárom v Pečovskej Novej Vsi, pričom bol v rokoch 1831 - 1843 sabinovským dekanom, asi od r. 1835 aj prísediacim súdnej tabule Šarišskej a neskôr aj Spišskej stolice. Asi od r. 1837 bol biskupským komisárom gymnázia v záležitostiach náboženstva a mravov a inšpektorom ľudových škôl dištriktu. Od r. 1843 bol farárom v Košiciach – Poľove, kde zomrel.

Pramene:

Hišem, C.: Košické presbytérium 1804 – 2006. [verzia pred tlačou] Košice 2006, s. 197

Zobrazenie citátov ku kňazovi

Schematické zobrazenie pôsobenia kňaza:

Farnosť:Od:Do:MenoFunkciaPoznámka
Sabinov 1824 - - 9.9.1825 - - Sentiváni, Andrej kaplán
Bardejov 1825 sept. 9. 2.7.1828-1 - - Sentiváni, Andrej kaplán
Raslavice 1828 júl 2. 26.8.1831- - - Sentiváni, Andrej farár
Pečovská Nová Ves 1831 aug. 26. 1843-1844 - - Sentiváni, Andrej farár
Košice - Poľov 1843 - - 1844 - - Sentiváni, Andrej farár