logo
bannermaria

Vyhľadávanie v zozname kňazov



Meszlényi, Július

Iné mená:

Meszlényi Julius.

Tituly:

biskup

Životopisné dáta:

* 22. januára 1832, Velence, Maďarsko – † 14. marca 1905, Satu Mare, Rumunsko

Životopis:

Teológiu ukončil v r. 1853 v Pázmáneu. V novembri t. r. sa stal prefektom v arcibiskupskom konvicte v Trnave. 27. júla 1854 bol vysvätený za kňaza. Stal sa profesorom na arcibiskupskom gymnáziu. Od 27. júla 1857 bol archivárom a protokolistom arcibiskupskej kancelárie. V r. 1862 honorárnym pápežským komorníkom. 20. júla 1863 tamojším ceremoniárom a tajomníkom. 10. februára 1866 bol menovaný za farára v Komárne. 12. júna 1869 opátom Opátstva sv. Mórica de Bóth. 6. novembra 1881 sa stal ostrihomským kanonikom, rektorom ostrihomského seminára a kapitulným ceremoniárom. 17. októbra 1887 satmárskym biskupom. Bol rytierom Rádu sv. Hrobu.

Pramene:

Némethy, Ľ., Series parochiarum et parochorum archidioecesis Strigoniensis usque annum 1894. jussu et sumtu piae memoriae emin. ac rev. d. Joannis quondam cardinalis Simor… ex authenticis fontibus collegit et notis illustravit. Ostrihom 1894, s. 785;
lexikon.katolikus.hu

Zobrazenie citátov ku kňazovi

Schematické zobrazenie pôsobenia kňaza:

Farnosť:Od:Do:MenoFunkciaPoznámka
Komárno 1866 feb. 10. 1881 - - Meszlényi, Július farár