logo
Dominikánsky knižný inštitút
bannermaria

Vyhľadávanie v zozname kňazov



Kopčák, Alexander

Tituly:

Mons., kňaz Košickej arcidiecézy

Životopisné dáta:

* 15. marca 1896, Nižné Raslavice, okr. Bardejov – † 3. októbra 1976, Raslavice, okr. Bardejov

Životopis:

Po ukončení štúdia teológie bol 1. septembra 1918 vysvätený za kňaza. Od 2. septembra 1918 do 19. septembra 1921 bol kaplánom vo Valalikoch v okrese Košice-okolie, od 20. septembra 1921 do 31. októbra 1923 v Bardejove. Od 1. novembra 1923 pôsobil v Richvalde v bardejovskom okrese, najprv ako administrátor, neskôr ako farár. Od 1. januára 1933 bol farárom v Mokroluhu v okrese Bardejov, kde bol od r. 1934 vicedekanom. Od apríla 1940 pôsobil v Tulčíku v prešovskom okrese ako dekan-farár, pričom pričom v rokoch 1946-1947 excurrendo spravoval aj susednú farnosť Záhradné, od r. 1948 bol aj ako farár konzultor. V apríli 1948 mu bol udelený titul pápežský komorník. Od 1. júla 1963 žil na dôchodku v rodisku.

Pramene:

Schématizmus slovenských katolíckych diecéz. Trnava-Bratislava 1971, s. 103; Hišem, C.: Košické presbytérium 1804 – 2006. [verzia pred tlačou] Košice 2006, s. 106;
www.kfke.estranky.sk/clanky/valaliky
Zobrazenie citátov ku kňazovi

Schematické zobrazenie pôsobenia kňaza:

Farnosť:Od:Do:MenoFunkciaPoznámka
Valaliky 1918 sept. 2. 20.9.1921 - - Kopčák, Alexander kaplán
Bardejov 1921 sept. 20. 1.11.1923 - - Kopčák, Alexander kaplán
Richvald 1923 nov. 1. 1.1.1933 - - Kopčák, Alexander administrátor-farár
Mokroluh 1933 jan. 1. 1.4.1940 - - Kopčák, Alexander farár
Tulčík 1940 apr. 1. 1.7.1963 - - Kopčák, Alexander farár
Záhradné 1946 - - 1947 - - Kopčák, Alexander správca farskej expozitúry z Tulčíka
Raslavice 1963 júl 1. - - Kopčák, Alexander na dôchodku