logo
Dominikánsky knižný inštitút
bannermaria

Vyhľadávanie v zozname kňazov



Józsa, Jozef Štefan

Iné mená:

Jósza Josephus, Stephanus.

Životopisné dáta:

* Sereď, okr. Galanta – † 27. septembra 1784, Beša, okr. Levice

Životopis:

V r. 1750 bol poslaný zo seminára sv. Imricha do alumnátu v Budíne na štúdium teológie. 16. apríla 1754 bol vysvätený za kňaza. 15. októbra 1754 sa stal kaplánom a osem rokov bol koadjútorom vo Földvári. Od 6. augusta 1759 bol poldruha roka v Čiernom Brode. 5. mája 1763 sa stal domácim kaplánom u arcibiskupského riaditeľa Alexandra Kostyána v Cabaji, filiálke Mojmíroviec. 20. októbra 1770 bol ustanovený za farára v Beši. 12. októbra 1779 sa tam konala Baťánova kánonická vizitácia. Tam aj zomrel.

Pramene:

Némethy, Ľ., Series parochiarum et parochorum archidioecesis Strigoniensis usque annum 1894. jussu et sumtu piae memoriae emin. ac rev. d. Joannis quondam cardinalis Simor… ex authenticis fontibus collegit et notis illustravit. Ostrihom 1894

Zobrazenie citátov ku kňazovi

Schematické zobrazenie pôsobenia kňaza:

Farnosť:Od:Do:MenoFunkciaPoznámka
Beša 1770 okt. 20. +1784 sept. - Józsa, Jozef Štefan farár