logo
Dominikánsky knižný inštitút
bannermaria

Vyhľadávanie v zozname kňazov



Dónay, Ján

Iné mená:

Donay Joannes.

Životopisné dáta:

* 24. mája 1807, Budín – † 26. júla 1880, Pezinok

Životopis:

Teológiu študoval v Trnave, 30. septembra 1830 bol vysvätený za kňaza. Ako kaplán pôsobil rok v Dolnej Krupej, pol roka v Ostrihome vo farnosti Aquatica, rok a pol v Budíne vo farnosti sv. Anny, deväť mesiacov v Pešti vo farnosti sv. Jozefa. 16. októbra 1834 sa stal administrátorom v Skýcove, odtiaľ sa 6. júna 1840 stal farárom v Sľažanoch. 9. decembra 1845 prijal Hájske, ktorého sa zriekol 4. marca 1847. Rok bol na dôchodku v Bratislave, nato sa stal správcom kostola Zuckermandl a katechétom na základnej škole. V r. 1852 sa stal nástupcom pri bratislavskom kolégiu, potom prešiel v r. 1856 do Trnavy, kde bol zároveň správcom kostola paulínov. 1. mája 1861 sa stal farárom v Beši, nato 17. marca 1862 prešiel do Lamača, kde bol ustanovený 2. apríla toho roka. 30. marca 1866 prijal accepit Hrádok, kde bol ustanovený 4. apríla toho roka a pracoval až do 25. marca 1869. Od 1. mája 1873 žil v ústave sv. Vojtecha, ako taký zomrel v Pezinku.

Pramene:

Némethy, Ľ., Series parochiarum et parochorum archidioecesis Strigoniensis usque annum 1894. jussu et sumtu piae memoriae emin. ac rev. d. Joannis quondam cardinalis Simor… ex authenticis fontibus collegit et notis illustravit. Ostrihom 1894

Zobrazenie citátov ku kňazovi

Schematické zobrazenie pôsobenia kňaza:

Farnosť:Od:Do:MenoFunkciaPoznámka
Skýcov 1834 okt. 16. 1840 júl 6. Dónay, Ján farár
Sľažany 1840 júl 6. 1845 dec. 9. Dónay, Ján farár
Hájske 1845 dec. 9. 1847 mar. 4. Dónay, Ján farár
Beša 1861 máj 1. 1862 mar. 17. Dónay, Ján farár
Lamač 1862 mar. 17. 1866 mar. 30. Dónay, Ján farár
Hrádok 1866 apr. 4. 1869 mar. 25. Dónay, Ján farár